2020 ‘Special’ Junior Tennis Festival

Tournament code: OXF20S4336
Date: 23 – 28 August
Venue: North Oxford LTC

In these difficult times we are pleased to be able to run some events in the week of our annual Junior Tennis Festival, but it will have rather a different feel from previous years.

Because of limited court space and Coronavirus regulations, we will only be playing yellow ball singles events: Girls and Boys 11U, 12U, 14U, 16U and 18U.

We do hope to be able to run 8U, 9U and 10U events indoors in the autumn if circumstances permit, but sadly will not be able to run doubles or 25U events this year.

The winners in each age group will become our County Champions for 2020.

Closing date for events is 11pm on 16th August.

** Please download the comprehensive information sheet here. **

 

2019 Junior & 25 Under Tennis Festival

The 2019 Oxfordshire Tennis Festival was held at North Oxford Lawn Tennis Club from 25-31 August and attracted 136 players who competed in 34 events with over 300 matches played.

I’m sure everyone will agree that it was a fantastic weeks tennis across all the age groups.

Many thanks again to our main sponsor House of Jacob, Oxford, and to event partners North Oxford Lawn Tennis Club, Babolat, The Racket Factory, The Flying Press and Game, Set & Matchplay.

Well done to everyone who competed and we look forward to welcoming you back on 23-29 August 2020!

 

2019 Roll of Honour

8U Boys Singles Andrew Dunn
9U Boys Singles Andrew Dunn
10U Boys Singles Daniel Gifford
12U Boys Singles Django Thompson
14U Boys Singles Bobby Hornby
16U Boys Singles Xavier Mohindra
18U Boys Singles Guy Mobey
8U Girls Sigles Aneesa Zameel
9U Girls Singles Aneesa Zameel
10U Girls Singles Sonia Chiorean
12U Girls Singles Juliette Pinner
14U Girls Singles Patrisia Radan
16U Girls Singles Patrisia Radan
18U Girls Singles Chloe Elliott
12U Boys Doubles Seth Carlisle & Django Thompson
14U Boys Doubles Bobby Hornby & Arthur Manson
18U Boys Doubles Oliver Broadhurst & Aiden Casey
10U Girls Doubles Sonia Chiorean & Ella Ramsay
14U Girls Doubles Beatrice Painter & Maria Ustic
18U Girls Doubles Hannah Craig & Chloe Elliott
14U Mixed Doubles Adam & Juliette Pinner
18U Mixed Doubles Aiden Casey & Chloe Elliott